Новий стандарт повідомлень в iOS 18: Що таке RCS та як він відрізняється від SMS і iMessage?

Новий стандарт повідомлень в iOS 18: Що таке RCS та як він відрізняється від SMS і iMessage?

SMS, MMS зміниться на RCS: Новий стандарт обміну повідомленнями в iOS 18

На горизонті новий виток розвитку месенджерів — Apple підтвердила, що з виходом iOS 18 підтримуватиме новий стандарт обміну повідомленнями RCS.

Історія двох систем

Система обміну повідомленнями на iPhone вже давно є гарячою темою обговорень. Повідомлення між iPhone позначаються синіми бульбашками, вони мають повне шифрування та розширені мультимедійні функції, такі як анімації. Однак, повідомлення між iPhone та пристроями на Android відправляються як звичайні SMS, що позначаються зеленим кольором. Такий підхід Apple став об’єктом критики, а деякі навіть вимагають регуляторного втручання. Однак, з приходом RCS на iPhone, ми отримаємо певні зміни.

Що таке SMS?

SMS (Short Message Service) — один із найвідоміших протоколів обміну повідомленнями. Він з’явився на початку мобільної ери. Перше SMS-повідомлення було відправлено у грудні 1992 року Нілом Папвортом, інженером Vodafone, який побажав своєму босу “Щасливого Різдва”. На початок 2011 року приблизно 80% користувачів мобільних телефонів у світі, що становить близько 3,5 мільярдів людей, щомісяця відправляли SMS.

Незважаючи на свою популярність, SMS має деякі суттєві недоліки. Повідомлення обмежені 160 символами, і вони не можуть містити фотографій, відео чи аудіо. Для цього використовувався протокол MMS (Multimedia Messaging Service), але він також має свої технічні обмеження, такі як малий розмір повідомлень. Крім того, SMS не підтримує наскрізне шифрування.

Проте, SMS має одну важливу перевагу: повідомлення передаються через мобільну мережу оператора, що означає, що для їх використання не потрібен план передачі даних. Це зробило SMS важливим резервним варіантом для більш просунутих протоколів, включаючи iMessage від Apple.

Що таке RCS?

RCS (Rich Communication Services), також відомий як “Advanced Messaging”, позиціонується як заміна для SMS і MMS. RCS дозволяє користувачам використовувати багато функцій, які раніше були доступні тільки у месенджерах на кшталт WhatsApp.

Універсальний профіль RCS включає підтримку підтверджень про прочитання та індикаторів набору тексту. Він також дозволяє створювати групові чати та надсилати високоякісні зображення, відео та аудіо. Починаючи з цього року, реалізація RCS від Google за замовчуванням пропонує наскрізне шифрування (E2EE) як для одноосібних, так і для групових чатів.

На відміну від SMS, повідомлення RCS передаються через мобільне з’єднання даних або Wi-Fi, причому SMS використовується як резервний варіант. Тому старий протокол не зникне найближчим часом.

Важливо пам’ятати, що RCS не замінює і не конкурує з месенджерами. Це комунікаційний протокол між мобільними операторами та між телефоном і оператором. Для використання RCS не потрібно реєструватися у новій службі. Якщо ваш телефон і оператор підтримують RCS, і ви використовуєте сумісний додаток, такий як Messages від Google, ви можете скористатися всіма можливостями протоколу, за умови, що ваші співрозмовники також відповідають цим вимогам.

Як у це все вписується iMessage?

Apple анонсувала iMessage у червні 2011 року, за кілька місяців до смерті Стіва Джобса. На відміну від RCS, iMessage — це власний протокол обміну повідомленнями, який контролюється виключно Apple і доступний тільки на пристроях iPhone, iPad, Apple Watch та Mac. Починаючи з 2024 року, з оновленням iOS 18, Apple планує інтегрувати підтримку RCS у своєму додатку Messages. На момент написання цієї статті два протоколи не взаємодіють між собою. Таким чином, додаток Messages від Apple за замовчуванням використовує SMS/MMS для відправки текстів і мультимедійних файлів на пристрої Android.

З точки зору користувача iMessage, здається, що користувачі Android застрягли в минулому столітті обміну повідомленнями — хоча останні не винні в ситуації. Через те, що iMessage залежить від SMS/MMS для комунікації з Android, медіафайли виходять низької якості, відсутні підтвердження прочитання та індикатори набору тексту, і забути про групові чати з користувачами iPhone та Android.

Як розвивався RCS стандарт повідомлень

Хоча робота над RCS почалася до того, як Apple анонсувала iMessage, протокол мав одну суттєву перешкоду, яка призвела до повільного впровадження. RCS є багатостороннім проектом, що включає участь GSMA, організації, яка представляє інтереси мобільної індустрії. У 2015 році Google взяла на себе активнішу роль у розвитку RCS, коли придбала Jibe Mobile. Використовуючи технологію Jibe як основу, саме Google забезпечує злагодженість екосистеми RCS, але довгий час компанія погано справлялася з координацією всіх залучених сторін.

Ранні дні RCS були відзначені невдачами, коли деякі оператори, включаючи групу з AT&T, T-Mobile та Verizon, створили короткочасне спільне підприємство для просування протоколу, перш ніж об’єднатися з Google. Навіть Samsung певний час займалася своїм шляхом, перш ніж також вирішила зробити Messages від Google стандартним додатком для обміну повідомленнями на своїх телефонах у США.

Через це у Apple було мало причин для впровадження RCS. Зрештою, навіщо давати конкуренту безкоштовний бонус? І ще у 2022 році здавалося, що ситуація не зміниться найближчим часом. “Я не чую, щоб наші користувачі просили нас вкладати багато енергії в це,” сказав CEO Apple Тім Кук на конференції Code того року, коли його запитали про RCS. “Купіть своїй мамі iPhone,” було його фінальним словом на цю тему.

Але також минулого року Європейський Союз ухвалив свій важливий Закон про цифрові ринки та послуги (DMA). Законодавство вимагає від “вартових”, щоб вони не надавали перевагу своїм системам або не обмежували третіх сторін у взаємодії з ними. Вартові — це будь-яка компанія, яка відповідає певним фінансовим та користувацьким критеріям. Відповідно до закону, Apple є такою компанією.

Зрештою, ЄС визнав, що додаток Messages від Apple не є монополією (хоча європейські регулятори мали багато інших директив щодо інших аспектів імперії Apple). Незважаючи на дотримання законодавства, Apple пообіцяла впровадити підтримку RCS ще кілька місяців тому. За словами відомого аналітика Apple Джона Грубера, основною мотивацією Apple могла бути необхідність задовольнити регуляторів у Китаї. Але з якої б причини це не сталося, здається, це вже вирішена справа: Apple підтвердила, що підтримка RCS з’явиться на iPhone з виходом iOS 18.

Чи означає підтримка RCS від Apple кінець зелених бульбашок на iPhone?

На жаль, зелені бульбашки, швидше за все, залишаться. Компанія зазначила у своєму першому коментарі про RCS, що iMessage “продовжуватиме бути найкращим і найбезпечнішим досвідом обміну повідомленнями для користувачів Apple.” Це означає, що навіть якщо iMessage буде продовжувати відображати тексти з не Apple пристроїв відмінно від тих, що відправлені з iPhone, iPad або Mac, підтримка RCS має покращити користувацький досвід як для користувачів iOS, так і для Android.

Знову ж таки, Apple потрібно надати конкретику, але легко уявити майбутнє, де додаток Messages завдяки RCS правильно відображатиме високоякісні зображення та відео, відправлені з телефонів Android, і дозволить користувачам iOS та Android брати участь у групових чатах без проблем. Apple також заявила у своєму оригінальному оголошенні у листопаді 2023 року, що працюватиме з членами GSMA над покращенням існуючого протоколу Universal Profile, зосереджуючись на додаванні наскрізного шифрування до стандарту.