Коло злету та падіння: Що стоїть за провалом проєкту Apple Car Titan

Коло злету та падіння: Що стоїть за провалом проєкту Apple Car Titan

Протягом останнього десятиліття багато співробітників Apple, які працювали над секретним автомобільним проектом компанії, внутрішньо отримавши кодову назву Titan, мали менш лестиву назву: катастрофа Титаніка. Вони знали, що проект може зазнати невдачі.

Протягом усього свого існування автомобіль був утилізований і перезавантажений кілька разів, що призвело до втрати сотень робочих місць. В результаті суперечок лідерів про те, яким має бути автомобіль Apple, він почав як електромобіль, який мав конкурувати з Tesla і перетворився на безпілотний автомобіль, щоб конкурувати з Waymo від Google.

На момент офіційної зупинки проєкту – у вівторок, коли керівництво внутрішньо оголосило, що проект загинув і що багато членів команди будуть перепризначені для роботи над штучним інтелектом – Apple витратила понад 10 мільярдів доларів на проєкті, і автомобіль повернувся до своїх коренів як електромобіль з функціями допомоги при водінні, які конкурують з Tesla, за словами півдюжини людей, які працювали над проектом протягом останнього десятиліття.

Кінець автомобільного проекту був свідченням того, що Apple з усіх сил намагалася розробляти нові продукти в роки після смерті Стіва Джобса у 2011 році. Зусилля були проведені чотирма різними лідерами і пройшли кілька раундів звільнень. Але він згорів і в кінцевому підсумку зазнав невдачі в значній мірі тому, що розробка програмного забезпечення та алгоритмів для автомобіля з функціями автономного водіння виявилася занадто складною.
Apple відмовилася від коментарів.

Коли Apple розпочала свій автомобільний проект у 2014 році, вона була під тиском інвесторів, керівників, інженерів і компаній, що переслідували ідею безпілотного автомобіля. Після того, як Google почав тестувати прототипи на дорогах загального користування в Каліфорнії, по всій Силіконовій долині почулися голоси, що автономні транспортні засоби незабаром стануть звичним явищем. Apple не хотіла відставати від конкурентів.

У той час компанія вирішувала питання від своїх найкращих інженерів щодо свого наступного проекту, за словами трьох людей, що знайомі з походженням проекту. Вона тільки що завершила розробку Apple Watch, і багато інженерів не були настроєні на те, щоб розпочати роботу над чимось новим. Тім Кук, виконавчий директор Apple, схвалив проект частково, щоб уникнути переходу інженерів в Tesla.

Apple також потрібно було знайти нові шляхи розширення свого бізнесу. Компанія очікувала, що продажі iPhone сповільняться в найближчі роки. Автомобілі були частиною транспортної галузі вартістю 2 трильйони доларів, що могло допомогти Apple, яка до того часу мала майже 200 мільярдів доларів.

Незважаючи на голос довіри від генерального директора Apple, члени команди знали, що вони працюють проти суворих реалій, за словами шести співробітників, що знайомі з проектом. Якщо він коли-небудь з’явиться на ринку, автомобіль Apple, ймовірно, коштуватиме не менше 100 000 доларів і все ще приноситиме не великий прибуток порівняно зі смартфонами та навушниками. Він також з’явиться через роки після того, як Tesla домінувала на ринку.

Компанія провела деякі переговори з Ілоном Маском про придбання Tesla, за словами двох осіб, знайомих із переговорами. Але урешті він вирішив, що створення власного автомобіля має більше сенсу, ніж придбання та інтеграція іншого бізнесу.

Стів Задескі, який спочатку очолював зусилля, хотів побудувати електрокар, який конкурував би з Tesla. Джоні Айв, головний дизайнер Apple, хотів отримати безпілотний автомобіль, що, за словами членів команди розробників програмного забезпечення, можна було зробити.

Apple, яка до того часу мала 155 мільярдів доларів готівкою, щедро витратила на найм сотень людей із досвідом у галузі машинного навчання, штучного інтелекту та інших можливостей, які мали вирішальне значення для створення безпілотного автомобіля. Приплив людей зробив проект одним із перших, який Apple розробила з такою кількістю аутсайдерів, новачків у культурі компанії.

Автомобільний відділ, що налічував понад 2000 працівників, включав інженерів, які працювали в NASA та розробляли гоночні автомобілі для Porsche.

Група розробила низку нових технологій, включаючи лобове скло, що може відображати повороти, і люк на даху, який буде обладнаний спеціальним полімером для зменшення тепла від сонця.
Щоб підняти моральний дух, в справу включилися такі відомі керівники, як містер Айв та керівник відділу Mac Engineering Боб Менсфілд. Компанія придбала кілька стартапів для приєднання до автомобільного відділу. У 2021 році, щоб направити проект до успіху, Apple покликала Кевіна Лінча, керівнику свого популярного Apple Watch, відповідати за автомобіль.
Айв та його команда дизайнерів створили концепції для автомобіля, який мав виглядати як європейський мінівен, наприклад, Fiat Multipla 600, з великою кількістю вікон та звивистим дахом. Він не мав керма і керувався за допомогою віртуального асистента Apple, Siri.

Одного разу, восени 2015 року, Джоні Айв та Тім Кук зустрілися у штаб-квартирі проекту в Саннівейлі, штат Каліфорнія, щоб продемонструвати, як може працювати автомобіль. Двоє людей сіли на сидіння. Ззовні актор читав з сценарію те, що Сірі б сказала, коли чоловіки їхали дорогою у вигаданому автомобілі. Пан Айв запитав Сірі, який ресторан вони проїхали мимо, і актор прочитав відповідь, повідомивши двох людей, які були знайомі з демонстрацією.

Але до 2016 року стало зрозуміло, що автомобіль опинився в складному становищі. Задескі покинув Apple, і його наступник, Менсфілд, сказав команді, яка працювала над проектом, що їхні зусилля будуть перенаправлені зі створення автомобіля на розробку програмного забезпечення для безпілотних автомобілів, заявили троє людей, які знали про цю зміну.

Apple отримала дозвіл від Каліфорнії на початок тест-поїздок спортивних автомобілів Lexus, обладнаних датчиками та комп’ютерами. Вона провела обговорення з такими автовиробниками, як BMW, Nissan та Mercedes-Benz, перед тим як укласти угоду з Volkswagen щодо надання фургонів Transporter для самоуправляючих шатлів на території кампусу Apple.

Ще два лідери взяли на себе роботу над автомобілем у наступні роки. Даг Філд, колишній виконавчий директор Tesla, звільнив більше 200 співробітників проекту, оскільки він приєднався до зусиль щодо створення системи автопілоту. Потім Лінч, який змінив його в останні роки, змінив плани компанії і повернувся до своєї первісної ідеї створення електрокара.

На початку цього року керівництво Apple вирішило, що краще використовувати час компанії для роботи над генеративним штучним інтелектом, а не над автомобілем, повідомила компанія працівникам на внутрішньому нараді у вівторок. Компанія заявила, що деякі члени команди Project Titan будуть перерозподілені для роботи над штучним інтелектом.

У співбесіді в середу з The New York Times люди, які працювали над проектом, високо оцінили рішення його закрити, заявивши, що технологія, що лежить в основі генеративного штучного інтелекту, може бути надзвичайно цінною для майбутнього ключового бізнесу компанії, пов’язаного з iPhone.

Проект Apple з мертвих автомобілів переживе завдяки своїм базовим технологіям. Компанія планує використовувати те, що вона дізналася про штучний інтелект і автоматизацію, і застосувати це до інших технологій, що досліджуються, включаючи AirPods з штучним інтелектом та камерами, роботів-помічників і доповненої реальності, за словами трьох осіб, які ознайомлені з проектами.

Хоча інженери, що працюють над програмним забезпеченням для автоматизації, будуть займатися проектами в галузі штучного інтелекту, іншим членам автомобільної команди сказано, що їм потрібно буде подати заявку на різні посади в компанії.

 Стаття є перекладом та адаптацією оригінальної статті з офіційного сайту The New York Times