Захист прав і сприяння інноваціям: Європейський парламент прийняв ключовий закон про ШІ
В епоху швидкого розвитку технологій Європейський Союз встановлює нові стандарти у сфері штучного інтелекту (ШІ), приймаючи перший у світі закон, що регулює цю галузь. Йдеться про Акт про штучний інтелект (Artificial Intelligence Act), який було ухвалено Європейським парламентом з великою більшістю голосів: 523 “за”, 46 “проти” та 49 утрималися. Цей історичний документ встановлює основи для безпечного використання ШІ, дотримання фундаментальних прав людини та сприяння інноваціям.
Закон забороняє певні застосування ШІ, які загрожують правам громадян, наприклад, системи біометричної категоризації на основі чутливих характеристик, використання нецільового збору облич з інтернету або відеоспостереження для створення баз даних для розпізнавання осіб. Також забороняється використання ШІ для соціального оцінювання, маніпулювання поведінкою людей чи використання їх вразливостей.
Закон встановлює винятки для правоохоронних органів, дозволяючи їм використовувати системи біометричної ідентифікації в суворо визначених випадках, з обов’язковим дотриманням усіх заходів безпеки.
Для систем високого ризику передбачені чіткі зобов’язання, включаючи оцінку та зниження ризиків, ведення журналів використання, забезпечення прозорості та точності, а також гарантію людського нагляду. Громадяни матимуть право подавати скарги на системи ШІ та отримувати пояснення щодо рішень, прийнятих на основі таких систем, які впливають на їхні права.
Системи загального призначення ШІ повинні відповідати певним вимогам прозорості, включаючи відповідність законодавству ЄС про авторське право та публікацію детальних резюме контенту, використаного для тренування.
Європейський парламент також наголосив на важливості підтримки інновацій та малих та середніх підприємств, встановлюючи необхідність створення регуляторних “пісочниць” для реального тестування інноваційного ШІ перед його впровадженням на ринок.
Цей закон не лише регулює використання ШІ, а й відображає зобов’язання Європи до захисту основоположних прав і свобод, підтримуючи при цьому інновації та встановлюючи Європу як лідера у цій сфері. Як зазначив доповідач Комітету внутрішнього ринку Брандо Беніфей, цей закон “ставить людину та європейські цінності в самий центр розвитку ШІ”.
За словами доповідача Комітету з питань громадянських свобод Драгоша Тудораче, ЄС встановив зв’язок між штучним інтелектом та фундаментальними цінностями, які лежать в основі наших суспільств, підкреслюючи, що це лише початок нової моделі управління, побудованої навколо технологій.
З ухваленням цього закону Європа робить крок вперед до безпечного, прозорого та відповідального використання штучного інтелекту, підкреслюючи необхідність гуманного нагляду та забезпечення дотримання основоположних прав у цифрову еру.