40 років з дня презентації Стівом Джобсом першого комп’ютера Macintosh

40 років з дня презентації Стівом Джобсом першого комп’ютера Macintosh

24 січня виповнюється 40 років з дня презентації Стівом Джобсом першого комп’ютера Macintosh, першого успішного масового комп’ютера з графічним користувацьким інтерфейсом.

Оригінальний Macintosh популяризував комп’ютерну мишу, що дозволяло користувачам керувати екранним вказівником. Цей метод комп’ютерної навігації за допомогою курсора та кліку все ще був новою концепцією для більшості людей того часу, оскільки особисті комп’ютери у цей період зазвичай мали текстові інтерфейси командного рядка, керовані за допомогою клавіатури.

Уривок з прес-релізу Apple в 1984 році:

Користувачі кажуть Macintosh, що робити, просто рухаючи “мишу” – невеличкий вказівний пристрій – для вибору серед функцій, перерахованих в меню та представлених графічними символами на екрані. Користувачам вже не потрібно запам’ятовувати численні та заплутані команди клавіатури звичайних комп’ютерів. Результатом є радикальна простота використання та значне скорочення часу навчання. По суті, Macintosh – це настільний пристрій, що пропонує користувачам підвищену корисність та творчість з простотою.

Apple стверджувала, що для оволодіння Macintosh зазвичай вистачало “лише кілька годин навчання”, і він рекламував те, що тепер є основними функціями комп’ютера, такими як робочий стіл із значками, можливість використовувати кілька програм у вікнах, випадаючі меню, а також копіювання та вставляння.

 

40 років з дня презентації Стівом Джобсом першого комп’ютера Macintosh
Стів Джобс з Apple Macintosh

Цитата Стіва Джобса в прес-релізі Apple:

Macintosh легко розміщується на столі, як з точки зору стилю роботи, так і з точки зору фізичного дизайну. Він займає приблизно стільки місця на столі, скільки і аркуш паперу. З Macintosh комп’ютер допомагає спонтанності та оригінальності, а не перешкоджає. Це дозволяє розглядати ідеї та відносини по-новому. Macintosh підвищує не тільки продуктивність, але і творчість.

Ціни на оригінальний Macintosh починалися з 2495 доларів США, що еквівалентно більше ніж 7000 доларів США сьогодні. Основні характеристики та функції включали процесор 8 МГц, 128 КБ оперативної пам’яті, дисковод для дискет, накопичувач 64 КБ, та послідовні порти для підключення принтера та інших аксесуарів.

Повний прес-реліз Apple для Macintosh в оригіналі можна переглянути на сайті Стенфордського університету.

APPLE ПРЕЗЕНТУЄ ПЕРСОНАЛЬНИЙ КОМП’ЮТЕР MACINTOSH З ПОКРАЩЕНОЮ АРХІТЕКТУРОЮ

КУПЕРТИНО, Каліфорнія, 24 січня 1984 р. – Сьогодні компанія Apple Computer анонсувала довгоочікуваний комп’ютер Macintosh, високорозвинутий персональний комп’ютер з прийнятною ціною, призначений для бізнесменів, професіоналів та студентів в різноманітних галузях. Macintosh вже доступний в усіх дилерських магазинах. Оснований на високорозвиненій 32-бітній архітектурі, розробленій для комп’ютера Lisa від Apple, Macintosh поєднує надзвичайну обчислювальну потужність з винятковою легкістю використання – в корпусі, який є меншим і легшим, ніж у більшості транспортабельних комп’ютерів. Рекомендована роздрібна ціна для Macintosh складає 2 495 доларів, яка під час вводу в експлуатацію також включає програму обробки текстів та графічний пакет.

Macintosh, разом з трьома потужними новими комп’ютерами Lisa 2, становить основу сімейства комп’ютерів Apple 32 SuperMicro. Усі системи сімейства працюють на програмному забезпеченні Macintosh.

Так само, як і революційний комп’ютер Lisa від Apple, Macintosh використовує вбудоване програмне забезпечення і високоякісний дисплей для імітації фактичного робочого середовища на робочому столі – з вбудованими блокнотами, теками для файлів, калькулятором та іншими офісними інструментами. Кожен комп’ютер Macintosh має 64 кілобайти вбудованої пам’яті (ROM), вбудовану технологію Lisa та 128 кілобайт випадкового доступу (RAM), що підтримує ці інструменти робочого столу.

Користувачі скажуть Macintosh, що робити, просто переміщуючи “мишу” – невеликий пристрій вказівників – для вибору функцій, перерахованих у меню та представлених піктограмами на екрані. Користувачам більше не потрібно запам’ятовувати безліч і заплутаних команд клавіатури традиційних комп’ютерів. Результат – радикальна легкість використання і значне зменшення часу навчання. Фактично, Macintosh – це настільний прилад, який пропонує користувачам більше можливостей і творчості за допомогою простоти.

“Ми вважаємо, що технологія Lisa є майбутнім напрямком розвитку всіх персональних комп’ютерів”, – сказав Стівен П. Джобс, Голова Правління Apple. “Macintosh вперше робить цю технологію доступною широкому загалу – за ціну і розмір, недоступні від інших виробників. За рахунок великої кількості написаних для них програм, Apple II та IBM PC стали першими двома стандартами персональних комп’ютерів промисловості. Ми очікуємо, що Macintosh стане третім стандартом промисловості.”

Широкий асортимент програмного забезпечення буде постачатися провідними незалежними компаніями-розробниками програмного забезпечення. Наразі більше 100 компаній розробляють програмне і апаратне забезпечення для Macintosh. Популярний інтегрований бізнес-пакет Lotus 1-2-3 буде доступний у версії для Macintosh, а програма фінансового планування Multiplan від Microsoft вже доступна.

Два програмні продукти для Macintosh – один для обробки текстів і один для графіки – також доступні від Apple негайно і будуть надаватися безкоштовно кожному покупцеві Macintosh протягом перших 100 днів після введення в ек

сплуатацію. Ці пакети програмного забезпечення будуть наступлені програмами зв’язку, засобами продуктивності бізнесу та мовами програмування, які дозволять Macintosh отримати доступ до даних з великих мейнфреймів.

Двадцять чотири провідних університетів країни, таких як Гарвард, Принстон, Стенфорд і Йель, об’єдналися з Apple, щоб планувати і впроваджувати персональні комп’ютерні програми протягом наступних кількох років. (Дивіться прикладний прес-реліз Apple University Consortium.) Згідно з умовами нового Apple University Consortium, кожен учасник планує закупити понад 2 мільйони доларів продукції Apple (головним чином комп’ютери Macintosh) протягом наступних трьох років для використання викладачами та студентами. Учасники консорціуму можуть обмінюватися курсовою роботою (навчальним програмним забезпеченням) та розробками заяв відповідно до угоди.

Престижна аудиторська фірма Peat, Marwick Mitchell and Co. замовила більше 2000 комп’ютерів Macintosh на 1984 рік.

На основі цих зобов’язань Apple очікує перевищення попиту над пропозицією протягом кількох місяців.

Apple виготовляє нові комп’ютери на недавно відкритій, високоавтоматизованій фабриці в місті Фрімонт, штат Каліфорнія, яка здатна виробляти одну систему кожні 27 секунд і, таким чином, виконати великий попит.

MACINTOSH ЗНИЖУЄ ЧАС НАВЧАННЯ КОМП’ЮТЕРУ

Macintosh розрахований на широку групу бізнесменів, професіоналів та студентів коледжів. Ці люди виконують схожі завдання в одному важливому відношенні: всі вони працюють за столом та перетворюють інформацію та ідеї в нотатки, звіти, бюджети, плани та аналізи.

Бюро статистики праці США оцінює, що в Сполучених Штатах є 25 мільйонів “робітників знань”, але тільки 5 відсотків використовують настільні комп’ютери. Дослідження ринку Apple вказує на те, що більшість з них не можуть або не хочуть витрачати 20-40 годин на вивчення традиційних комп’ютерів та додаткових трьох-десять годин на вивчення кожної нової програми.

Навпаки, Macintosh, як правило, потрібно всього кілька годин для вивчення. Його робота відображає дії, які виконуються людьми за своїми робочими столами. Папери можна переміщувати на екрані, документи переглядати або відкидати, створювати графіки – все за допомогою кількох простих команд, виконаних за допомогою миші. На екрані можна одночасно відображати кілька документів, в “вікнах”, які можна переміщати, розгортати чи зменшувати. Усі програми, від засобів фінансового планування до графічних програм, базуються на тому ж наборі інтуїтивних операцій. Це означає, що числа, слова і зображення можуть легко “вирізати” з нотаток, діаграм або графіків та “вставлятися” в інші документи – навіть ті, що створені в окремих програмах, випущених різними компаніями-розробниками програмного забезпечення.

“Macintosh легко вписується на стіл, як за стилем своєї роботи, так і фізичним дизайном”, – сказав Джобс. “Він займає приблизно такий же простір на столі, як і лист паперу. З Macintosh комп’ютер стає засобом спонтанності та оригінальності, а не перешкодою. Він дозволяє розглядати ідеї та взаємини в новий спосіб. Macintosh підвищує не лише продуктивність, але й креативність.”

ПЕРСПЕКТИВИ ПРОДАЖІВ MACINTOSH

Згідно з аналітиком індустрії Джин Йейтс від компанії Yates Ventures у Пало-Альто, Каліфорнія, загальний обсяг світових продажів Macintosh цього року може скласти 350 000 одиниць, причому 70 відсотків продажів припадає на підприємства, 20 відсотків – на коледжі та університети, а 10 відсотків – на домашніх користувачів. Очікується, що багато користувачів офісів будуть брати додому комп’ютери Macintosh для роботи, і це, ймовірно, підтримає збут для домашніх користувачів, коли члени сім’ї та інші особи стикаються з цим комп’ютером.

Ерон Ґолдберґ з Міжнародної корпорації даних (IDC) в Санта-Клара, Каліфорнія, зазначив: “Немає сумніву, що в Apple є переможець із цим продуктом. Ринок чекав саме на таке поєднання технологій, легкості у використанні та ціни.”

ПІДТРИМКА ВІД ВИДАТНИХ ВЕНДОРІВ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Apple очікує, що 90 відсотків всього програмного забезпечення для Macintosh буде розроблено незалежними вендорами програм. Серед провідних компаній, які працюють над програмами для Macintosh, можна виокремити Microsoft Corp., Lotus Development і Software Publishing Corp. (Див. список, доданий до прес-релізу з підтримки програмного забезпечення.)

Apple підтримує ці зусилля, надаючи незалежним вендорам програм комп’ютери Macintosh та всеосяжну документацію з програмування відкритої архітектури, класи та іншу розробницьку підтримку від представників Apple. Apple передбачає, що до кінця 1984 року буде доступно принаймні 500 пакетів програмного забезпечення для Macintosh, включаючи продуктивні програми, комунікаційні пакети, освітні інструменти, спеціалізовані програми (наприклад, облікові пакети) та ігри.

Apple вже надає дві програми для Macintosh: MacWrite та MacPaint. MacWrite – це універсальна програма для обробки текстів, яка має кілька шрифтів і розмірів шрифтів, функції пошуку і заміни та можливість вирізати текст та картинки з інших програм та вставляти їх в нотатки чи звіти. MacPaint – це потужна програма для графіки та ілюстрацій. Користувачі можуть обирати із ряду інструментів, таких як пензлі, олівці та гумки, і величезного вибору текстур і форм для створення безлічі вільних форм і структурованих зображень.

Програми, які буде випущено Apple в 1984 році, включають – на перший квартал – MacTerminal, яка дозволяє Macintosh емулювати термінали DEC VT 100, VT 52, TTY та, за допомогою AppleLine, термінали IBM 3277 і 3278 для доступу до різних текстів і захищена міцним пластиковим кейсом. Нова серія комп’ютерів Lisa 2 від Apple також використовує дискетний привід розміром 3 1/2 дюйма, що дозволяє Lisas виконувати програми Macintosh.

У Macintosh є два серійних порти RS 232C/RS 422 для підключення принтера та периферійних засобів зв’язку, таких як модем; ще один порт для підключення необов’язкового зовнішнього дискетного приводу; та аудіосистема з діапазоном більше 12 октав, здатна виробляти поліфонічні висоти та відтворювати мову людини. Крім того, Apple розробляє систему точкового міжпідключення AppleBus для всіх комп’ютерів Apple, яка дозволить комп’ютерам Macintosh спілкуватися один з одним, периферійними пристроями та іншими комп’ютерами Apple, пов’язаними між собою. Апаратний інтерфейс для AppleBus вбудований в кожну систему комп’ютерів Macintosh і Lisa.

ПЕРИФЕРІЙНІ ПРИСТРОЇ ТА АКСЕСУАРИ

Наразі доступні різноманітні аксесуари та периферійні пристрої для Macintosh: принтер Apple Imagewriter для високоякісного тексту та графіки; числова клавіатура у стилі бухгалтера; сумка для переноски Macintosh; пакет десяти 3 1/2-дюймових дискет; та телефонний модем Apple із швидкістю передачі даних 1,200 або 300 бод. Інший периферійний пристрій, AppleLine, дозволяє Macintosh емулювати комп’ютери IBM 3277 та 3278. Зовнішній дискетний привід та комплект безпеки, який блокує Macintosh та клавіатуру до столу або столу, буде доступний в березні 1984 року.

ПРОДАЖІ ТА СЕРВІС

За оцінками Apple, на початку 85 відсотків продажів Macintosh будуть здійснюватися через роздрібні мережі, а прямі продажі складатимуть решту. Macintosh буде продаватися через 3 000 авторизованих дилерів Apple по всьому світу.

Для підтримки продажів, Apple розпочала програму “Власний Mac” (“Own-a-Mac”). Ця програма надає знижки персоналу з продажу, щоб стимулювати їхню покупку комп’ютера Macintosh. Таким чином, працівники з продажу повністю розумітимуть характеристики продукту та програми застосування.

Розроблений для міжнародного маркетингу, Macintosh не використовує англійську мову в або на самому пристрої. Іконки відображають функції клавіш, контролів, портів та інструкцій щодо обслуговування. У Macintosh ROM немає англійського коду, що полегшує завдання перекладача для адаптації програмного забезпечення для використання на будь-якій мові. Це може бути виконано всередині кількох годин. Як тільки клавіатура буде змінена, будь-який перекладач може створити “локалізовану” версію пристрою. Перекладач не повинен бути знайомим із програмуванням. Локалізовані версії Macintosh будуть відправлені в Об’єднане Королівство, Францію, Західну Німеччину, Італію та Австралію протягом трьох місяців після введення на ринок і в інші країни протягом року.

Macintosh був розроблений з початку для масового виробництва задовольняти передбачені великі потреби. З цією метою Apple виробляє продукцію на спеціально обладнаному заводі в Фрімонт, Каліфорнія, вартість якого становить 20 мільйонів доларів. Цей високоавтоматизований завод може виробляти одну систему кожні 27 секунд. Згідно з угодою “нульових дефектів”, постачальники компонентів Apple тестуватимуть деталі відповідно до технічних вимог Apple перед відправленням до заводу Macintosh.

Сервіс для Macintosh буде організовано через звичайні канали Apple, до яких входять дилери Apple та понад 300 сервісних центрів RCA по всій країні. Macintosh був розроблений для простого обслуговування: система складається лише з чотирьох модулів, кожен з яких можна легко замінити в разі виходу з ладу.

ВАРТІСТЬ

Базовий пакет Macintosh матиме рекомендовану роздрібну ціну 2 495 доларів і включатиме основну одиницю, клавіатуру та мишу. У комплекті також буде аксесуарна коробка, яка містить системний диск; “Екскурсія по Macintosh”, навчальний диск та касету; порожній диск; силовий кабель; інструкцію користувача; та перемикач програміста.

Для Macintosh комп’ютера буде доступний низка периферійних пристроїв та аксесуарів від Apple з рекомендованими роздрібними цінами наступного вигляду:

– Принтер Imagewriter від Apple – 595 доларів (495 доларів при покупці з Macintosh)

– Числова клавіатура – 129 доларів

– Модем 300 – 225 доларів

– Модем 1200 – 495 доларів

– Сумка для переноски – 99 доларів

– Коробка для дискет 3 1/2 дюйма (10 дисків) – 49 доларів

– MacWrite/MacPaint – 195 доларів (включено безкоштовно з кожним Macintosh протягом періоду впровадження)

– Зовнішній дискетний привід – 495 доларів